Jak szukać lepiej?

* - zastępuje dowolną liczbę znaków
Szukaj "podatk*", aby znaleźć podatkowy, podatki, podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie. Na przykład: "podatek dochodowy".

Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , TRANSPORT

9 września 2011

Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

102

Nasza spółka sprowadziła towar z Chin. Chiński dostawca wystawił nam fakturę 27 grudnia 2010 roku. Towar przypłynął do Hamburga 28 stycznia 2011 roku i został odebrany przez niemieckiego przedstawiciela podatkowego. Na terytorium Niemiec zostało również opłacone cło. Towar został dostarczony bezpośrednio do klienta w Niemczech i nie trafił do Polski. Jak powinniśmy opodatkować VAT taką transakcję?

ODPOWIEDŹ

Przedstawiona przez Państwa transakcja nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Powinniście Państwo opodatkować ją jako sprzedaż na terytorium Niemiec.

UZASADNIENIE

W opisanym przez Państwa przypadku mamy do czynienia z dwoma następującymi po sobie dostawami. Pierwsza dostawa to nabycie przez Państwa towaru od kontrahenta z Chin i jego odebranie na terytorium Niemiec, w Hamburgu. Państwo, jako nabywca rozpoznajecie import na terytorium Niemiec. Jak rozumiem, działający w Państwa imieniu przedstawiciel podatkowy odbiera otrzymany towar i organizuje jego transport do ostatecznego nabywcy, również na terytorium Niemiec. W tym momencie dochodzi do drugiej transakcji, czyli sprzedaży towaru przez Państwa firmę niemieckiemu odbiorcy. Cała transakcja odbywa się na terytorium Niemiec i powinna być traktowana jako niemiecka dostawa krajowa, podlegająca niemieckim przepisom podatkowym.

Konieczność opodatkowania VAT w Polsce takiej transakcji można wykluczyć, analizując następując...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem